דף הבית>>סיורים>>סיורים עפ"י נושאים>>בעקבות הישיבות הליטאיות - סיור מיוחד למורים

סיורים עפ"י נושאים

סיור - בעקבות הישיבות הליטאיות

סיור בערים ובעיירות יהודי בבלרוס וליטא
סיור מיוחד למורים.
בהדרכת: עקיבא סלע מנהל האתר "מירושלים לליטא"


 

      יום שלישי - :    ת"א – ריגה – שאוולי

 

לאחר נחיתה והתארגנות (תפילה וארוחת בוקר) בריגה נצא לדרך דרומה לכוון ליטא, מיד לאחר מעבר הגבול נערוך היכרות עם עיירה ליטאית טיפוסית בשם יאנישאק, נבקר בככר העיר ובשני בתי כנסת במקום. משם נסע ל"גבעת הצלבים", מקום מרשים  הכולל אלפי צלבים, המשמש כזיכרון לנופלים במלחמת העולם השנייה וכסמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש. נראה מי מאיתנו יבחין בתוך יער הצלבים הגדול במגן דוד ! ונדון במשמעותו. ומשם נמשיך ליער קוז'י, מקום הירצחם של יהודי שאוולי. נמשיך לשאוולי,נצא לסיור לאזור הגטו היהודי, נשקיף על בית החרושת לעורות של פרנקל, נבקר בשרידי בית הקברות היהודי. נסע לקובנה לארוחת ערב ולינה.

יום רביעי : - קובנה – קיידן – טלז - קובנה

לאחר ארוחת בוקר נצא בדרכנו לכביש הצפוני של ליטא לכוון העיר טלז. בדרך נעבור דרך העיירה קיידן. עיירה עתיקה שבה נשארו שלשה בתי כנסת, אחד מהם משמש כמוזיאון קטן להנצחת הקהילה במקום. בעיירה זו הכיר הגאון מוילנה את אשתו. נתרשם מהכיכר המרכזית, ומבית הקברות היהודי שנשמר על ידי העיריה. מקיידן נמשיך בדרכנו לטלז , כאן נבקר בשרידי הקהילה היהודית ובמיוחד בישיבה הגדולה שעדיין עומדת. בהזדמנות זו נתוודע לעולם הישיבות הליטאי. נחזור לכיוון דרום מזרחה לקובנה. לפני שניכנס לעיר  נערוך סיור ב"פורט התשיעי", המצודה ששימשה מחנה מעצר ומקום הירצחם של יהודי קובנה בשואה. במצודה נבקר במוזיאון ונתרשם מגודל המבצר ומבואותיו. לסיום נערוך טכס התייחדות קצר ליד האנדרטה הגדולה והמרשימה. בערב נגיע לקובנה נצא למסעדה לאכול ארוחת ערב. לאחר ארוחת הערב נטייל להנאתנו ב- Laisves aleja  המדרחוב המפורסם בו נהגו להיפגש עשירי יהדות קובנה

יום חמישי: - קובנה -  ז'ז'מר – וילנה

לאחר תפילה וארוחת הבוקר נסייר בקובנה. נתחיל בגבעה הנקראת על שמו של הסופר אברהם מאפו, כאן ישב וכתב את ספרו "אהבת ציון". נמשיך לבית הקברות היהודי החדש,נסייר בעיר העתיקה, משם ניסע לגטו בשכונת סלבודקה המפורסמת. נעקוב אחר גבולות הגטו והתנהלות החיים בתוכו, נצפה על בנין ישיבת סלבודקה ובית החולים היהודי. נמשיך לבית הכנסת המפואר בקובנה, ומשם ניסע לכוון וילנה, לא לפני שנצפה בבית של לאה גולדברג ובגמנסיון העברי הראשון. בדרך לוילנה נסטה כמעה לעיירה  זאזמארי, ונבקר בבית הכנסת מעץ שנותר שם. נגיע לוילנה נתמקם במלון ונצא לאכול ארוחת ערב.

 

יום ששי: וילנה – פונאר – וילנה

נצא  לגיא ההריגה פונאר, במרחק של כ – 12 ק"מ מהעיר. נצפה על בורות ההריגה שביער, בהם נטבחו רוב יהודי וילנה והאזור, נבקר במוזיאון הקטן שנמצא שם ונערוך טכס התייחדות לזכרם של הנרצחים. נחזור לוילנה, נפקוד את בית הקברות היהודי אליו הועברו עצמותיו של הגאון וגר הצדק (הגרף פוטוצקי). במקום נטמנו רבני העיר לצד סופרים, משוררים ופרטיזנים יהודים. והרבה הרבה יהודים וילנאיים. . ומשם נמשיך למקום בו היה בית הקברות הישן בוילנה, המשמש היום כמרכז ספורט שלידו לוח זיכרון לגאון ולגר צדק (הגרף פוטוצקי) שהיו קבורים שם.  נבקר במוזיאון השואה ונצא להתמקם במלון לקראת שבת. את תפילת השבת וסעודת השבת נעשה בבית חב"ד.

 

שבת : - וילנה

לאחר התפילה וסעודת שבת נערוך סיור רגלי מקיף בגטו היהודי בוילנה, נבקר ליד ביתו של הגאון, בחצר ה"שולהויף,  נבקר ליד הספריה, כאן בעלית הגג קרא אבא קובנר את הכרוז "פונאר היא מוות.  נחזור למלון למנוחה, לפני הסעודה  השלישית נצא לסיור נוסף לראות את דפוס ראם , בית הקהילה, ביתו של ר' חיים עוזר גרוז'ינסקי , ונצביע על מקום ישיבת רמייליס. מוצאי שבת יוקדש לסיפור יהדות וילנה – "ירושלים דליטא".

    יום ראשון : וילנה – (מעבר הגבול) – ראדין – גרודנה

לאחר ארוחת בוקר נצא דרומה למעבר הגבול של בלארוס. נמשיך לראדין, עיירה קטנה בה ישב ה"חפץ חיים" בביקור בראדין נראה עיירה אוטנטית על בארות המים והבתים כפי שהיו לפני למעלה מ-100 שנים. נבקר בראדין באולם הישיבה- בית מדרשו של החפץ חיים, נצפה על מקום ביתו של ה"חפץ חיים" ונפקוד את קברו ששופץ לאחרונה. בבית הקברות היהודי שנשמר במקום. מראדין נמשיך מערבה לגרודנה, נחל את סיורנו בעיר, נסעד ארוחת ערב ונבקר במרכז העיר.

 

יום שני: גרודנה – סלונים – ברנוביץ - נוברדוק - מיר - מינסק 

     את הבוקר נקדיש לביקור בגרודנה. אחת מהערים היהודיות החשובות שבמזרח אירופה. מכאן יצא ר‘ חיים עוזר מגרוז‘ינסקי וגאונים נוספים. נפתח בביקור בבית הכנסת הגדול שנשאר במקום ומשופץ כיום ע"י הקהילה. בסמוך לו נבחין בבנין הישיבה שהוקמה בגרודנה, נבקר בגיטו היהודי, נעצור ליד שער הגטו ונספר את סיפורו, לידו ביה"ס העברי "יבנה", ביה"ס "תרבות" וביכנ"ס נוסף שמשמש כיום כמרכז ספורט. בגרודנה היו 2 בתי קברות- הישן והחדש, על בית הקברות הישן נבנה אצטדיון גדול ולידו הוקמה אנדרטה לזכר יהודי גרודנה. בית הקברות החדש נשמר היטב (ע"י גויה שגרה בסמוך). שם נפקוד את קברם של ר‘ שמעון שקופ והרב זיסקינד. כשנצא מגרונדה נחלוף ברחובות המרכזיים שם נותרו מספר מבנים יפים עוד מתקופת ימי הביניים. בדרכנו מזרחה נעבור דרך סלונים,   עיר ואם בה נוסדה חסידות סלונים הידועה, נגיע לככר המרכזית שמסביבה עמדו מבני הציבור של הקהילה, נמשיך לבית הכנסת המפואר שעומד עזוב ומוזנח, לכאן רוכזו כל יהודי סלונים לפני הוצאתם להורג. נמשיך לבית הכנסת של ה"מזרחי" ובדרכנו נעבור בתחנת מכבי האש שנוהלה ע"י יהודי המקום, ליד בית הכנסת, ביה"ס היהודי ובית החולים היהודי, המשמש גם כיום בית חולים מקומי. נערוך תצפית על הגטו היהודי מעבר לנהר ונסיים בבית הקברות בו נטמן האדמור מסלונים. נמשיך לכוון נוברדוק, דרך העיר ברנוביץ'. נובורדוק היא העיר שנתפרסמה בישיבתה בה הרב יוסף יוזל הורביץ- ה"סבא מנובהרדוק", פיתח את שיטתו בתוך תנועת המוסר, שיטת "שפלות האדם", מעיר זו יצאה גם דרך מנהרת הבריחה, קבוצת הפרטיזנים היהודים בראשותו של בילסקי, נבקר במוזיאון שהוקם בתוך הגטו היהודי המספר את ספור הבריחה. בככר העיר, נבחין בבנין בית הכנסת והישיבה ולפני שנצא נעבור ליד מוזיאון המנציח את דמותו של הסופר הידוע אדם מיצקביץ, תושב המקום, משם ניסע למיר שנודעה בעולם היהודי בזכות הישיבה שהיתה בה, בסמוך לבנין הישיבה נבחין בבתי הקהילה היהודית, בית ספר, בית כנסת ועוד. מיר זו הישיבה הליטאית היחידה שתלמידיה הצליחו לברוח לפני המלחמה דרך יפן והגיעו ארצה. נעבור בבורות הרצח ונצפה על המבצר והמנזר שהיו קשורים למאבק היהודים בגרמנים.לפני שנצא ממיר נפקוד את בית הקברות בו טמון ר' ירוחם משגיח הישיבה. משם ניסע למלון במינסק

יום שלישי : מינסק – חאטין – וולוז'ין – (מעבר הגבול) - וילנה

 

 בבוקר נצא לסיור במינסק העתיקה. נערוך סיור בעיר העתיקה המשוחזרת- זו של המאה ה-15, יש בה מבנים שהיו שייכים לקהילה היהודית שחיה במקום וביניהם גם בית כנסת. נבקר בגטו היהודי, באנדרטה שנבנתה לזכרם של יושבי הגטו ולבסוף נסיים באנדרטה המרשימה ב"ימה" שהוקמה בפארק של חסידי אומות העולם, לזכרם של יהודי מינסק והסביבה. בדרך לוולוז'ין נעבור בחאטין, כפר מצפון למינסק שנשרף ע"י הגרמנים, היום המקום נבנה כ"בית קברות לכפרם" המנציח באנדרטאות מרשימות (שעוצבו ע"י יהודי) את הכפר חאטין ועוד 185 כפרים נוספים שנשרפו ע"י הגרמנים. במקום זה נרחיב את הסיפור על הפרטיזנים הרוסים והיהודים, לא נעזוב את חאטין מבלי שנבחין בסימנים היהודיים שבה. נשלים את סיורנו בבלארוס בלוולוזי‘ן שם היתה אם הישיבות הליטאיות. הישיבה נוסדה ב-1803 ע"י ר‘ חיים, זו היתה הישיבה המודרנית הראשונה בליטא, בה נוצרו רבים מן הדפוסים של הישיבות הליטאיות. באולם הישיבה נרחיב במקצת ממשנתו של ר‘ חיים מוולוז‘ין ונפקוד את קברו בבית הקברות היהודי הסמוך. מכאן ניסע למעבר הגבול ונגיע לוילנה.

יום רביעי : וילנה - פונוביז' – ריגה – תל אביב

בבוקר נשלים את חובותינו לוילנה והסביבה ונצא צפונה לפונוביז', נספר על פעילותיו של הרב כהנמן מייסד ישיבת פונביז‘ בליטא ובישראל. נצפה על בנין הישיבה ובתי קהילה נוספים ביניהם בתי כנסת, בית הספר ומקום בית הקברות היהודי, המשמש כיום גינה ציבורית, לאחרונה נבנתה אנדרטה יפה פרט ללוח זכרון שניצב בצד הגן. מכאן נמשיך צפונה לכוון ריגה, נשלים את מה שהחסרנו בתחילת המסע , נאכל ארוחת ערב במסעדה הכשרה של חב"ד ונצא לנמל התעופה בדרכנו מלאי חוויות חזרה לישראל.

ייתכנו שינויים במסלול, טל"ח


·         מחיר המסע לעובדי הוראה הוא 1550 יורו, תוספת לאדם בחדר לבד 260 יורו.

 

המחיר כולל :

 

·         -  טיסה מתל אביב לריגה ומריגה לתל אביב.

·         -  מיסי נמל בטחון ודלק

·         -  סיורים מודרכים בלוויית מדריך מקומי דובר עברית.

·         -  ביקורים וכניסות לאתרים המפורטים במסלול.

·         -  8 לילות אירוח בבתי מלון בדרגת תיירות טובה.

·         -  לינה בוילנה בסמוך לבית הכנסת.

·         -  כלכלה: כל ימי הטיול מבוססים על חצי פנסיון (ארוחת ערב על בסיס דגים, ירקות ופירות,

·             ארוחות שבת בשריות). מים מינראליים בדרך.       

·         -  אוטובוס תיירים ממוזג וצמוד.

·         -  מדריכים ישראליים מומחים.

·         -  דמי רישום ובטוח ביטול.

·         - ויזה לבלארוס

המחיר אינו כולל:

·         הוצאת דרכון  (יש להצטייד בדרכון בר תוקף לחצי שנה לפחות מיום היציאה לטיול)

·               בטוח רפואי ובטוח מטען

·               טיפים

·         הוצאות אישיות וארוחות שאינן מפורטות בתוכנית.

 

·         דמי ביטול:

 

עד 30 יום לפני היציאה יוחזר כל הסכום ששולם למעט דמי טיפול (75 $ לאדם).

 

·         המקומות הפנויים יינתנו על פי הכלל "כל הקודם זוכה".


·         אפשרות לביקור שורשים

 

·         משתתפים שירצו לשלב בסיור ביקור שורשים חייבים להודיע זאת מראש לצורך תיאום, המעוניינים יוכלו לקבל עזרה בארגון הנסיעה הפרטית שתעשה על חשבון הנוסע.

 

לפרטים לפנות  עקיבא סלע 050-5287379

אי-מייל: akivasela@gmail.com

או  "שי בר אילן -03-9224410,

 

 

לדף הקודם
RSS