דף הבית>>סיורים>>סיורים עפ"י נושאים>>בעקבות יהודי ליטא ובלארוס

סיורים עפ"י נושאים

                                                                                 

בס"ד

בעקבות יהודי ליטא ובלארוס

ביקור בערים המרכזיות ובישיבות הליטאיות

בהדרכת: עקיבא סלע מנהל המרכז "מירושלים לליטא"

בהשתתפות הרב דוד לאו שליט"א, רבה של מודיעין

תאריכים:י"ט' – כ"ח באייר תשע"ג, 29 באפריל – 8 במאי 2013 

 

יום ירושלים בירושלים דליטא

 

 

 

       יום שני, י"ט באייר (29/4): ת"א – ריגה (לינה)

 

 

      יום שלישי, כ' באייר (30/4) :    ריגה – יאנישאק -  שאוולי – פוניב'ז – קובנה – (לינה)

 

לאחר תפילה וארוחת בוקר בריגה נצא לדרך דרומה לכוון ליטא, מיד לאחר מעבר הגבול נערוך היכרות עם עיירה ליטאית טיפוסית בשם יאנישאק, נבקר בככר העיר ובשני בתי כנסת במקום. משם נסע ל"גבעת הצלבים", מקום מרשים  הכולל אלפי צלבים, המשמש כזיכרון לנופלים במלחמת העולם השנייה וכסמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש. נראה מי מאיתנו יבחין בתוך יער הצלבים הגדול במגן דוד ! ונדון במשמעותו. נמשיך לשאוולי,נצא לסיור לאזור הגטו היהודי, נשקיף על בית החרושת לעורות של פרנקל, נבקר בשרידי בית הקברות היהודי. ונחצה את מרכז העיר. נמשיך דרומה לפוניבז' , נספר על פעילותיו של הרב כהנמן מייסד ישיבת פונביז‘ בליטא ובישראל. נצפה על בנין הישיבה ובתי קהילה נוספים ביניהם בתי כנסת, בית הספר ומקום בית הקברות היהודי, המשמש כיום גינה ציבורית, לאחרונה נבנתה אנדרטה יפה פרט ללוח זכרון שניצב בצד הגן. כשנסיים ניסע  לקובנה לארוחת ערב ולינה.

יום רביעי, כ"א  באייר (1/5): - קובנה -  קיידן– קובנה

לאחר תפילה וארוחת הבוקר נסייר בקובנה. נתחיל בגבעה הנקראת על שמו של הסופר אברהם מאפו, כאן ישב וכתב את ספרו "אהבת ציון". נמשיך לבית הקברות היהודי החדש,נסייר בעיר העתיקה,בככר העיר, ספריית מאפו, בתי כנסת שנשארו ובית הגמנסיון העברי הראשון,בו למדה לאה גולדברג.משם ניסע לעיירה קיידן. עיירה עתיקה שבה נשארו שלשה בתי כנסת, אחד מהם משמש כמוזיאון קטן להנצחת הקהילה במקום. בעיירה זו הכיר הגאון מוילנה את אשתו. נתרשם מהכיכר המרכזית, ומבית הקברות היהודי שנשמר על ידי העיריה. נחזור לקובנה וניסע לגטו בשכונת סלבודקה המפורסמת. נעקוב אחר גבולות הגטו והתנהלות החיים בתוכו, נצפה על בנין ישיבת סלבודקה ובית החולים היהודי. נמשיך לבית הכנסת המפואר בקובנה, ונחזור למלון לארוחת ערב, אם ישאר לנו כוח נלך רגלי לביתה של לאה גולדברג ולאנדרטת הזיכרון שנבנתה ליד מוסך לוטאקיס להנצחת היהודים שנרצחו במקום עם כניסת הגרמנים לקובנה.

 

יום חמישי, כ"ב באייר (2/5): - קובנה -  ז'ז'מר – וילנה

לאחר תפילה בבית הכנסת , נשלים עוד כמה אתרים בקובנה ונערוך סיור ב"פורט התשיעי", המצודה ששימשה מחנה מעצר ומקום הירצחם של יהודי קובנה בשואה. במצודה נבקר במוזיאון ונתרשם מגודל המבצר ומבואותיו. לסיום נערוך טכס התייחדות קצר ליד האנדרטה הגדולה והמרשימה. בדרך לוילנה נסטה קמעה לעיירה  זאזמארי, ונבקר בבית הכנסת מעץ שנותר שם. נמשיך לעיר הבירה וילנה וטנעשה בה הכרות ראשונית בסיור רגלי ליד הקתדרלה והמבצר, סימלה של העיר.נסע למלון להתמקם ונצא לרוחת ערב בבית חב"ד.

 

יום ששי, כ"ג באייר ( 3/5): -  וילנה – פונאר – טראקיי -וילנה

נצא  לגיא ההריגה פונאר, במרחק של כ – 12 ק"מ מהעיר. נצפה על בורות ההריגה שביער, בהם נטבחו רוב יהודי וילנה והאזור, נבקר במוזיאון הקטן שנמצא שם ונערוך טכס התייחדות לזכרם של הנרצחים. מכאן נמשיך ונגיע לעיר העתיקה טראקאי, השוכנת בלב אגמים. טראקאי משמשת כמרכז הקראי הגדול במזרח אירופה, נבקר בבית הכנסת ובמוזיאון הקראי. נתרשם מהטירה המרשימה על אי בתוך האגם ומיופייה של העיר, ונסיים בביקור בבית הקברות העתיק של הקראים. נחזור לעיר הבירה וילנה,נחזור לוילנה, נפקוד את בית הקברות היהודי אליו הועברו עצמותיו של הגאון וגר הצדק (הגרף פוטוצקי). במקום נטמנו רבני העיר לצד סופרים, משוררים ופרטיזנים יהודים. והרבה הרבה יהודים וילנאיים. . ומשם נמשיך למקום בו היה בית הקברות הישן בוילנה, המשמש היום כמרכז ספורט שלידו לוח זיכרון לגאון ולגר צדק (הגרף פוטוצקי) שהיו קבורים שם.  נחזור להתמקם במלון לקראת שבת. את תפילת השבת וסעודת השבת נעשה בבית חב"ד.

 

שבת, כ"ד באייר (4/5) : - וילנה

לאחר התפילה וסעודת שבת נערוך סיור רגלי מקיף בגטו היהודי בוילנה, נבקר ליד ביתו של הגאון, בחצר ה"שולהויף,  נבקר ליד הספריה, כאן בעלית הגג קרא אבא קובנר את הכרוז "פונאר היא מוות.  נחזור למלון למנוחה, לפני הסעודה  השלישית נצא לסיור נוסף לראות את דפוס ראם , בית הקהילה, ביתו של ר' חיים עוזר גרוז'ינסקי , ונצביע על מקום ישיבת רמייליס. מוצאי שבת יוקדש לסיפור יהדות וילנה – "ירושלים דליטא".

 

       יום ראשון, כ"ה באייר (5/5) : - וילנה – (מעבר הגבול) – ראדין – גרודנה

לאחר ארוחת בוקר נצא דרומה למעבר הגבול של בלארוס. נמשיך לראדין, עיירה קטנה בה ישב ה"חפץ חיים" בביקור בראדין נראה עיירה אוטנטית על בארות המים והבתים כפי שהיו לפני למעלה מ-100 שנים. נבקר בראדין באולם הישיבה- בית מדרשו של החפץ חיים, נצפה על מקום ביתו של ה"חפץ חיים" ונפקוד את קברו ששופץ לאחרונה. בבית הקברות היהודי שנשמר במקום. מראדין נמשיך מערבה לגרודנה, נחל את סיורנו בעיר, נסעד ארוחת ערב ונבקר במרכז העיר.

    

     יום שני, כ"ו באייר (6/5): - גרודנה – סלונים – נובורדוק – מיר – מינסק (לינה)

     את הבוקר נקדיש לביקור בגרודנה. אחת מהערים היהודיות החשובות שבמזרח אירופה. מכאן יצא ר‘ חיים עוזר מגרוז‘ינסקי וגאונים נוספים. נפתח בביקור בבית הכנסת הגדול שנשאר במקום ומשופץ כיום ע"י הקהילה. בסמוך לו נבחין בבנין הישיבה שהוקמה בגרודנה, נבקר בגיטו היהודי, נעצור ליד שער הגטו ונספר את סיפורו, לידו ביה"ס העברי "יבנה", ביה"ס "תרבות" וביכנ"ס נוסף שמשמש כיום כמרכז ספורט. בגרודנה היו 2 בתי קברות- הישן והחדש, על בית הקברות הישן נבנה אצטדיון גדול ולידו הוקמה אנדרטה לזכר יהודי גרודנה. בית הקברות החדש נשמר היטב (ע"י גויה שגרה בסמוך). שם נפקוד את קברם של ר‘ שמעון שקופ והרב זיסקינד. כשנצא מגרונדה נחלוף ברחובות המרכזיים שם נותרו מספר מבנים יפים עוד מתקופת ימי הביניים. בדרכנו מזרחה נעבור דרך סלונים,   עיר ואם בה נוסדה חסידות סלונים הידועה, נגיע לככר המרכזית שמסביבה עמדו מבני הציבור של הקהילה, נמשיך לבית הכנסת המפואר שעומד עזוב ומוזנח, לכאן רוכזו כל יהודי סלונים לפני הוצאתם להורג. נמשיך לבית הכנסת של ה"מזרחי" ובדרכנו נעבור בתחנת מכבי האש שנוהלה ע"י יהודי המקום, ליד בית הכנסת, ביה"ס היהודי ובית החולים היהודי, המשמש גם כיום בית חולים מקומי. נערוך תצפית על הגטו היהודי מעבר לנהר ונסיים בבית הקברות בו נטמן האדמור מסלונים. מסלונים לכוון נוברדוק. זו העיר שנתפרסמה בישיבתה בה הרב יוסף יוזל הורביץ- ה"סבא מנובהרדוק", פיתח את שיטתו בתוך תנועת המוסר, שיטת "שפלות האדם", מעיר זו יצאה גם דרך מנהרת הבריחה, קבוצת הפרטיזנים היהודים בראשותו של בילסקי, נבקר במוזיאון שהוקם בתוך הגטו היהודי המספר את ספור הבריחה. בככר העיר, נבחין בבנין בית הכנסת והישיבה ולפני שנצא נעבור ליד מוזיאון המנציח את דמותו של הסופר הידוע אדם מיצקביץ, תושב המקום, משם ניסע למיר שנודעה בעולם היהודי בזכות הישיבה שהיתה בה, בסמוך לבנין הישיבה נבחין בבתי הקהילה היהודית, בית ספר, בית כנסת ועוד. מיר זו הישיבה הליטאית היחידה שתלמידיה הצליחו לברוח לפני המלחמה דרך יפן והגיעו ארצה. נעבור בבורות הרצח ונצפה על המבצר והמנזר שהיו קשורים למאבק היהודים בגרמנים.לפני שנצא ממיר נפקוד את בית הקברות בו טמון ר' ירוחם משגיח הישיבה. משם ניסע למלון במינסק.

 

יום שלישי, כ"ז באייר (7/5) : מינסק – חאטין – וולוז'ין – (מעבר הגבול) - וילנה

 

 בבוקר נצא לסיור במינסק העתיקה. נערוך סיור בעיר העתיקה המשוחזרת- זו של המאה ה-15, יש בה מבנים שהיו שייכים לקהילה היהודית שחיה במקום וביניהם גם בית כנסת. נבקר בגטו היהודי, באנדרטה שנבנתה לזכרם של יושבי הגטו ולבסוף נסיים באנדרטה המרשימה ב"ימה" שהוקמה בפארק של חסידי אומות העולם, לזכרם של יהודי מינסק והסביבה. בדרך לוולוז'ין נעבור בחאטין, כפר מצפון למינסק שנשרף ע"י הגרמנים, היום המקום נבנה כ"בית קברות לכפרים" המנציח באנדרטאות מרשימות (שעוצבו ע"י יהודי) את הכפר חאטין ועוד 185 כפרים נוספים שנשרפו ע"י הגרמנים. במקום זה נרחיב את הסיפור על הפרטיזנים הרוסים והיהודים, לא נעזוב את חאטין מבלי שנבחין בסימנים היהודיים שבה. נשלים את סיורנו בבלארוס בעיירה וולוזי‘ן שם הוקמה הישיבה הליטאית הראשונה -  אם הישיבות הליטאיות. הישיבה נוסדה ב-1803 ע"י ר‘ חיים, זו היתה הישיבה המודרנית הראשונה בליטא, בה נוצרו רבים מן הדפוסים של הישיבות הליטאיות. באולם הישיבה נרחיב במקצת ממשנתו של ר‘ חיים מוולוז‘ין ונפקוד את קברו בבית הקברות היהודי הסמוך. מכאן ניסע למעבר הגבול ונגיע לוילנה.

בוילנה ניפגש עם חברי הקהילה ונחגוג יחדיו את יום ירושלים ב"ירושלים דליטא".

 

יום רביעי, כ"ח באייר (8/5): - וילנה – ת"א

 

ייתכנו שינויים במסלול, טל"ח

 

  

המחיר כולל :

 

·         -  טיסה מתל אביב לריגה ומוילנה לתל אביב.

·         -  מיסי נמל בטחון ודלק

·         -  סיורים מודרכים בלוויית מדריך מקומי דובר עברית.

·         -  ביקורים וכניסות לאתרים המפורטים במסלול.

·         -  9 לילות אירוח בבתי מלון בדרגת תיירות טובה.

·         -  לינה בוילנה בסמוך לבית הכנסת.

·         -  כלכלה: כל ימי הטיול מבוססים על חצי פנסיון (ארוחת ערב על בסיס דגים, ירקות ופירות,

·             ארוחות שבת בשריות). מים מינראליים בדרך.       

·         -  אוטובוס תיירים ממוזג וצמוד.

·         -  מדריכים ישראליים מומחים.

·               -  דמי רישום ובטוח ביטול.

·         - ויזה לבלארוס

 

המחיר אינו כולל:

 

·         הוצאת דרכון  (יש להצטייד בדרכון בר תוקף לחצי שנה לפחות מיום היציאה לטיול)

·               בטוח רפואי ובטוח מטען

·               טיפים

·         הוצאות אישיות וארוחות שאינן מפורטות בתוכנית.

 

·         דמי ביטול:

 

עד 30 יום לפני היציאה יוחזר כל הסכום ששולם למעט דמי טיפול (75 $ לאדם).

 

לדף הקודם
RSS