דף הבית>>סיורים>>סיורים עפ"י נושאים>>סיור בעקבות חסידים ומתנגדים - ליטא, בלארוס, ופולין

סיורים עפ"י נושאים

סיור בעקבות חסידים ומתנגדים - ליטא, בלארוס, ופולין

יציאה: ח' באייר – י"ח באייר תשע"ב, 30 באפריל – 10 במאי 2012
בהדרכת עקיבא סלע, מנהל המרכז "מירושלים לליטא"
במסע ישתתף הרב דוד לאו שליט"א, רבה של מודיעין.

יום ראשון (30/4)
לאחר נחיתה והתארגנות (תפילה וארוחת בוקר), נסייר קצת בריגה ונצא לדרך דרומה לכוון ליטא, מיד לאחר מעבר הגבול נערוך היכרות עם עיירה ליטאית טיפוסית בשם יאנישאק, נבקר בככר העיר ובשני בתי כנסת במקום. משם נסע ל"גבעת הצלבים", מקום מרשים  הכולל אלפי צלבים, המשמש כזיכרון לנופלים במלחמת העולם השנייה וכסמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש. נראה מי מאיתנו יבחין בתוך יער הצלבים הגדול במגן דוד ! ונדון במשמעותו. ומשם לשאוולי נסייר באזור הגטו היהודי, נשקיף על בית החרושת לעורות של פרנקל, נבקר בשרידי בית הקברות היהודי ונמשיך בדרכנו לעיר פונוביז‘,נספר על פעילותיו של הרב כהנמן מייסד ישיבת פונביז‘ בליטא ובישראל. נצפה על בנין הישיבה, בהזדמנות זו נתוודע לעולם הישיבות הליטאי נבקר גם בבתי קהילה נוספים ביניהם בתי כנסת, בית הספר ומקום בית הקברות היהודי, שרק לאחרונה הקימו שם אנדרטה מרשימה. נסייר במתחם הגטו היהודי שם הוקמה אנדרטה להנצחת היהודים שגרו במקום.

יום שני (1/5)
לאחר ארוחת בוקר נצא בדרכנו מערבה בכביש הצפוני של ליטא לכוון העיר טלז, כאן נבקר בשרידי הקהילה היהודית ובמיוחד בישיבה הגדולה שעדיין עומדת. בהזדמנות זו נתוודע לעולם הישיבות הליטאי. נמשיך דרומה בדרך נעבור דרך העיירה קיידן. עיירה עתיקה שבה נשארו שלשה בתי כנסת, אחד מהם משמש כמוזיאון קטן להנצחת הקהילה במקום. בעיירה זו הכיר הגאון מוילנה את אשתו. נתרשם מהכיכר המרכזית, ומבית הקברות היהודי שנשמר על ידי העיריה. מקיידן נמשיך בדרכנו דרום מזרחה לקובנה. לפני שניכנס לעיר  נערוך סיור ב"פורט התשיעי", המצודה ששימשה מחנה מעצר ומקום הירצחם של יהודי קובנה בשואה. במצודה נבקר במוזיאון ונתרשם מגודל המבצר ומבואותיו. לסיום נערוך טכס התייחדות קצר ליד האנדרטה הגדולה והמרשימה. בערב נגיע לקובנה נצא למסעדה לאכול ארוחת ערב. לאחר ארוחת הערב נטייל להנאתנו ב- Laisves aleja  המדרחוב המפורסם בו נהגו להיפגש עשירי יהדות קובנה.

יום שלישי (2/5)
לאחר תפילה וארוחת הבוקר נסייר בקובנה. נתחיל בגבעה הנקראת על שמו של הסופר אברהם מאפו, כאן ישב וכתב את ספרו "אהבת ציון". נמשיך לבית הקברות היהודי החדש,נסייר בעיר העתיקה, משם ניסע לגטו בשכונת סלבודקה המפורסמת. נעקוב אחר גבולות הגטו והתנהלות החיים בתוכו, נצפה על בנין ישיבת סלבודקה ובית החולים היהודי. נמשיך לבית הכנסת המפואר בקובנה, ומשם ניסע לכוון וילנה, לא לפני שנצפה בבית של לאה גולדברג ובגמנסיון העברי הראשון. בדרך לוילנה נסטה כמעה לעיירה  זאזמארי, ונבקר בבית הכנסת מעץ שנותר שם. נגיע לוילנה ונתמקם במלון.

יום רביעי (3/5)
לאחר התפילה נערוך סיור רגלי מקיף בגטו היהודי בוילנה, נבקר ליד ביתו של הגאון, בחצר ה"שולהויף,  נבקר ליד הספריה, כאן בעלית הגג קרא אבא קובנר את הכרוז "פונאר היא מוות.  נצא לסיור נוסף לראות את דפוס ראם , בית הקהילה, ביתו של ר' חיים עוזר גרוז'ינסקי , ונצביע על מקום ישיבת רמייליס.
נפקוד את בית הקברות היהודי אליו הועברו עצמותיו של הגאון וגר הצדק (הגרף פוטוצקי). במקום נטמנו רבני העיר לצד סופרים, משוררים ופרטיזנים יהודים. והרבה הרבה יהודים וילנאיים. . ומשם נמשיך למקום בו היה בית הקברות הישן בוילנה, המשמש היום כמרכז ספורט שלידו לוח זיכרון לגאון ולגר צדק (הגרף פוטוצקי) שהיו קבורים שם.

יום חמישי ( 4/5)
נצא  לגיא ההריגה פונאר, במרחק של כ – 12 ק"מ מהעיר. נצפה על בורות ההריגה שביער, בהם נטבחו רוב יהודי וילנה והאזור, נבקר במוזיאון הקטן שנמצא שם ונערוך טכס התייחדות לזכרם של הנרצחים.
נחצה את הגבול לבלארוס ונגיע לוולוז'ין, בוולוזי‘ן שם הייתה אם הישיבות הליטאיות. הישיבה נוסדה ב-1803 ע"י ר‘ חיים, זו הייתה הישיבה המודרנית הראשונה בליטא, בה נוצרו רבים מן הדפוסים של הישיבות הליטאיות. באולם הישיבה נרחיב במקצת ממשנתו של ר‘ חיים מוולוז‘ין ונפקוד את קברו בבית הקברות היהודי הסמוך.נמשיך לעיר הבירה מינסק ונתארגן במלון לשבת.

יום ששי (5/5) (שבת)
לאחר תפילת השבת נצא לסיור במינסק העתיקה. נערוך סיור בעיר העתיקה המשוחזרת- זו של המאה ה-15, יש בה מבנים שהיו שייכים לקהילה היהודית שחיה במקום וביניהם גם בית כנסת. נחזור למלון, נסעד ארוחת צהרים ונלך לנוח. אחר הצהרים נבקר בגטו היהודי, באנדרטה שנבנתה לזכרם של יושבי הגטו ולבסוף נסיים באנדרטה המרשימה ב"ימה" שהוקמה בפארק של חסידי אומות העולם, לזכרם של יהודי מינסק והסביבה.

יום שביעי (6/5)
נצא בבוקר, לאחר ארוחת הבוקר למיר שנודעה בעולם היהודי בזכות הישיבה שהייתה בה, בסמוך לבנין הישיבה נבחין בבתי הקהילה היהודית, בית ספר, בית כנסת ועוד. מיר זו הישיבה הליטאית היחידה שתלמידיה הצליחו לברוח לפני המלחמה דרך יפן והגיעו ארצה. נעבור בבורות הרצח ונצפה על המבצר והמנזר שהיו קשורים למאבק היהודים בגרמנים.לפני שנצא ממיר נפקוד את בית הקברות בו טמון ר' ירוחם משגיח הישיבה. משם נסיעה קצרה לנוברדוק. זו העיר שנתפרסמה בישיבתה בה הרב יוסף יוזל הורביץ- ה"סבא מנובהרדוק", פיתח את שיטתו בתוך תנועת המוסר, שיטת "שפלות האדם", מעיר זו יצאה גם דרך מנהרת הבריחה, קבוצת הפרטיזנים היהודים בראשותו של בילסקי, נבקר במוזיאון שהוקם בתוך הגטו היהודי המספר את ספור הבריחה. בככר העיר, נבחין בבנין בית הכנסת והישיבה ולפני שנצא נעבור ליד מוזיאון המנציח את דמותו של הסופר הידוע אדם מיצקביץ, תושב המקום.
נמשיך דרך סלונים, עיר ואם בה נוסדה חסידות סלונים הידועה, נגיע לככר המרכזית שמסביבה עמדו מבני הציבור של הקהילה, נמשיך לבית הכנסת המפואר שעומד עזוב ומוזנח, לכאן רוכזו כל יהודי סלונים לפני הוצאתם להורג. נמשיך לבית הכנסת של ה"מזרחי" ובדרכנו נעבור בתחנת מכבי האש שנוהלה ע"י יהודי המקום, ליד בית הכנסת, ביה"ס היהודי ובית החולים היהודי, המשמש גם כיום בית חולים מקומי. נערוך תצפית על הגטו היהודי מעבר לנהר ונסיים בבית הקברות בו נטמן האדמו"ר מסלונים.משם נסע לגרודנה

יום שמיני (7/5)
את הבוקר נקדיש לביקור בגרודנה. אחת מהערים היהודיות החשובות שבמזרח אירופה. מכאן יצא ר‘ חיים עוזר מגרוז‘ינסקי וגאונים נוספים. נפתח בביקור בבית הכנסת הגדול שנשאר במקום ומשופץ כיום ע"י הקהילה. בסמוך לו נבחין בבנין הישיבה שהוקמה בגרודנה, נבקר בגיטו היהודי, נעצור ליד שער הגטו ונספר את סיפורו, לידו ביה"ס העברי "יבנה", ביה"ס "תרבות" ובית כנסת נוסף שמשמש כיום כמרכז ספורט. בגרודנה היו 2 בתי קברות- הישן והחדש, על בית הקברות הישן נבנה אצטדיון גדול ולידו הוקמה אנדרטה לזכר יהודי גרודנה. בית הקברות החדש נשמר היטב (ע"י גויה שגרה בסמוך). שם נפקוד את קברם של ר‘ שמעון שקופ והרב זיסקינד. כשנצא מגרונדה נחלוף ברחובות המרכזיים שם נותרו מספר מבנים יפים עוד מתקופת ימי הביניים. נחצה את הגבול ונגיע לביא לסטוק. נסייר בעיר ונראה את מקום הגטו, נספר על ההתקוממות בגטו.
ניסע לקוצק,, כאן נחשוף עצמנו לראשונה לנושא החסידות המאפיין את פולין. נבקר בבית הקברות בקברו של הרבי מקוצק , נדבר על תורתו ונעיף מבט על ביתו בעיר. את הלילה נעשה בלובלין .

יום תשיעי ( 8/5)
לובלין היא עיר מהעתיקות בפולין, גם יהודים החלו להתיישב שם במאה ה-14. נתחיל את סיורנו, כמובן, בישיבת חכמי לובלין. נספר על ראש הישיבה, הרב מאיר שפירא, שהנהיג בין השאר, את ה"דף היומי" אותו אנו לומדים עד היום. משם נלך לבית הקברות שנחנך לפני למעלה מארבע מאות שנים. נפקוד את קברו של "החוזה"  ועוד כמה מרבני העיר החשובים שנקברו שם.
נמשיך לפרברי העיר ונגיע למחנה ההשמדה מידניק. כאן נספר על שיטת ההשמדה באמצעות המשרפות. נבקר במבני המחנה שנשארו, בתערוכה המצמררת ובהר העפר שנשאר עומד .דרך המחנה הזה עברו למעלה מחצי מליון יהודים ו360.000 מהם נספו במחנה.
נפרד ממחנה מידייניק ונסע דרומה לליז'אנסק. זוהי עיירה עתיקה שקנתה את עולמה כאשר התיישב בה רבי אלימלך מליז'אנסק. נפקוד את הציון שנבנה על קברו., אליו עולים אלפים מדי שנה.ליד קברו נספר את סיפור חייו ונשיר בצוותא את שירו "אדרבא". מכון ניסע לקרקוב, לא לפני שנעבור ליד שרידי בית הכנסת הגדול בטראנוב.

יום עשירי (9/5)
את הבוקר נקדיש לסיור מקיף במחנה ההשמדה אושוויץ- בירכנאו. נעשה סיור במבני המחנה ונלמד על דרך ההשמדה, נסיים את הביקור בטכס זיכרון לזכרם של למעלה ממילון וחצי נרצחים יהודים.
נחזור לקרקוב, כאן נבקר בעיר העתיקה בבתי הכנסת שנשארו במקום, ובמיוחד בבית הכנסת של הרמ"א ולידו בית העלמין היהודי. נמשיך בסיור בגטו, נספר על החיים בגטו ונראה כמה אתרים שנשארו מאז.בתום היום ניסע לוורשה.

יום אחד עשר (10/5)
נסיים את מסענו בסיור מקיף בעיר הבירה וורשה. כאן נצעד בין תחנות ההנצחה של הגטו היהודי, נבקר בבית הקברות הגדול, בו נטמנו גדולי ישראל בתורה וברוח. ונסיים בטכס שנערוך ליד אנדרטת רפפורט שבאה להנציח את יהודי ורשה שנספו.
ייתכנו שינויים במסלול, טל"ח
• מחיר המסע 2050 יורו .
 : המחיר כולל
טיסה מתל אביב לריגה ומוורשה לריגה ולתל אביב
   מיסי נמל בטחון ודלק
   סיורים מודרכים בלוויית מדריך מקומי דובר עברית
ביקורים וכניסות לאתרים המפורטים במסלול
  8 לילות אירוח בבתי מלון בדרגת תיירות טובה
לינה בוילנה בסמוך לבית הכנסת
כלכלה: כל ימי הטיול מבוססים על חצי פנסיון 
 ארוחת ערב על בסיס דגים, ירקות ופירות
ארוחות שבת בשריות).
מים מינראליים בדרך

  אוטובוס תיירים ממוזג וצמוד 
מדריכים ישראליים מומחים
דמי רישום ובטוח ביטול
 ויזה לבלארוס

המחיר אינו כולל: 

  הוצאת דרכון  (יש להצטייד בדרכון בר תוקף לחצי שנה לפחות מיום היציאה לטיול)
בטוח רפואי ובטוח מטען
  
טיפים
הוצאות אישיות וארוחות שאינן מפורטות בתוכנית.
דמי ביטול
עד 30 יום לפני היציאה יוחזר כל הסכום ששולם למעט דמי טיפול 75 $ לאדם) )
• המקומות הפנויים יינתנו על פי הכלל "כל הקודם זוכה ".

  אפשרות לביקור שורשים

• משתתפים שירצו לשלב בסיור ביקור שורשים חייבים להודיע זאת מראש לצורך תיאום, המעוניינים יוכלו לקבל עזרה בארגון הנסיעה הפרטית שתעשה על חשבון הנוסע .

לפרטים ורישום נא לפנות  עקיבא סלע 050-5287379
  akivasela@gmail.com 
או  "שי בר אילן -03-9224410 ,

 

 

 

 

 

 

לדף הקודם
RSS