דף הבית>>סיורים>>סיורים עפ"י נושאים>>מסע בדרכיה של ליטא היהודית

סיורים עפ"י נושאים

מסע בדרכיה של ליטא היהודית

הסיור בהדרכת
עקיבא סלע
בעקבות ההצלחה של הסיורים הלימודיים המתקיימים כבר שבע שנים, נקיים גם השנה סיור של 7 ימים מלאים במסגרת הסיור נבקר בערים ובאתרים בעלי חשיבות יהודית בעבר ובהווה: וילנה, פונאר, קובנה, קיידן, פונוביז`, טלז, קלייפדה (ממל), טראקיי , ריגה ועוד.

הדרכה מקצועית והשתלמות צמודה תינתן לפני הסיור ובמהלכו, תוך דגש על מוטיבים יהודיים חשובים בהיסטוריה ובספרות היהודית.

הסיור ייערך על ידי ``שי בר אילן``
אוכל כשר מובטח לאורך כל הסיור
למעוניינים תינתן אפשרות לשלב ביקור במקומות פרטיים בתאום מראש.
מספר המקומות מוגבל  -  כל הקודם זוכה
אחרי פסח ייערך סמינר מכין בנושא ליטא היהודית למעוניינים
                      לפרטים ורישום :  
צור קשר -  עקיבא סלע
 
                      טל.  050-5287379  

בהדרכת: עקיבא סלע מנהל האתר ``מירושלים לליטא``
תאריכים: ה בתמוז תשע``ב – יא בתמוז תשע``ב   25.6.12-1.7.12יום רביעי  ה בתמוז תשע``ב 25.6.12
לאחר נחיתה והתארגנות, נצא לדרך דרומה לכוון ליטא, מיד לאחר מעבר הגבול נערוך היכרות עם עיירה ליטאית טיפוסית בשם יאנישאק, נבקר בככר העיר ובשני בתי כנסת במקום.
משם נסע ל``גבעת הצלבים``, מקום מרשים הכולל אלפי צלבים, המשמש כזיכרון לנופלים במלחמת העולם השנייה וכסמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש. נראה מי מאיתנו יבחין בתוך יער הצלבים הגדול במגן דוד ! ונדון במשמעותו. ומשם נמשיך ליער קוז‘י, מקום הירצחם של יהודי שאוולי. מכאן נמשיך לשאוולי, נתארגן במלון ונצא לסיור לאזור הגטו היהודי, נשקיף על בית החרושת לעורות של פרנקל, נבקר בשרידי בית הקברות היהודי ואם יישאר לנו זמן נצא לסיור קצר במרכז העיר ובמדרחוב. נחזור למלון לארוחת ערב.

יום חמישי  ו` בתמוז תשע``ב 26.6.12
לאחר ארוחת בוקר נצא לכוון דרום ונעבור בדרכנו בעיר פונוביז‘,נספר על פעילותיו של הרב כהנמן מייסד ישיבת פונביז‘ בליטא ובישראל. נצפה על בנין הישיבה, בהזדמנות זו נתוודע לעולם הישיבות הליטאי נבקר גם בבתי קהילה נוספים ביניהם בתי כנסת, בית הספר ומקום בית הקברות היהודי, שרק לאחרונה הקימו שם אנדרטה מרשימה. נסייר במתחם הגטו היהודי שם הוקמה אנדרטה להנצחת היהודים שגרו במקום.
 נעבור דרך העיירה קיידן. עיירה עתיקה שבה נשארו שלשה בתי כנסת, אחד מהם משמש כמוזיאון קטן להנצחת הקהילה במקום. בעיירה זו הכיר הגאון מוילנה את אשתו. נתרשם מכנסיית העץ שבמקום ומהכיכר המרכזית, ומבית הקברות היהודי שנשמר על ידי העיריה. מקיידן נמשיך בדרכנו דרום מזרחה לוילנה, אם ישאר לנו זמן נעבור דרך העיירה ז`ז`מר לבקר באחת מבתי הכנסת העתיקים מעץ שנשארו בליטא. נגיע למלון בוילנה ונאכל ארוחת ערב בחב``ד.

יום ששי ז` בתמוז תשע``ב 27.6.12
לאחר ארוחת הבוקר נתחיל בסיורנו בוילנה, נפקוד את בית הקברות היהודי אליו הועברו עצמותיו של הגאון וגר הצדק (הגרף פוטוצקי). במקום נטמנו רבני העיר לצד סופרים, משוררים ופרטיזנים יהודים. והרבה הרבה יהודים וילנאיים. נמשיך בביקור במוזיאון היהודי בו נראה תמונות ומסמכים רבים של הקהילה היהודית. ומשם נמשיך למקום בו היה בית הקברות הישן בוילנה, המשמש היום כמרכז ספורט שלידו לוח זיכרון לגאון ולגר צדק (הגרף פוטוצקי) שהיו קבורים שם. נסיים בככר המרכזית של העיר ליד המצודה . נעלה למבצר גדימינאס, המשמש כסמל לעיר, נצפה משם על העיר ופרבריה, נרד ונסייר בעיר העתיקה,ברחוב היהודים  ליד ביתו של הגאון. והמקום בו היה הגיטו הקטן לאחר כבוש הנאצים.נחזורלמלון ונכין עצמנו לשבת. את תפילת השבת נערוך בבית הכנסת הגדול, או במרכז חב``ד הסמוך לו. לאחר מכן נסעד ארוחת שבת  בצוותא עם חלק מיהודי הקהילה.

שבת קודש ח` בתמוז תשע``ב 28.6.12
לאחר התפילה וסעודת שבת נערוך סיור רגלי מקיף בגטו היהודי בוילנה, נבקר ליד הספריה, כאן בעלית הגג קרא אבא קובנר את הכרוז  ``פונאר היא מוות. נחזור למלון למנוחה, לפני הסעודה  השלישית נצא לסיור נוסף לראות את דפוס ראם ומחנה הא.ק.פ שם נרצחו אחרוני יהודי וילנה. מוצאי שבת יוקדש לסיפור יהדות וילנה – ``ירושלים דליטא``.

יום ראשון ט` בתמוז תשע``ב 29.6.12
לאחר ארוחת הבוקר נצא לגיא ההריגה פונאר, במרחק של כ – 12 ק``מ מהעיר. נצפה על בורות ההריגה שביער, בהם נטבחו רוב יהודי וילנה והאזור, נבקר במוזיאון הקטן שנמצא שם ונערוך טכס התייחדות לזכרם של הנרצחים.
נמשיך לעיר העתיקה טראקאי, השוכנת בלב אגמים. טראקאי משמשת כמרכז הקראי הגדול  במזרח אירופה, נבקר בבית הכנסת ובמוזיאון הקראי. נתרשם מהטירה המרשימה על אי בתוך האגם ומיופייה של העיר, ונסיים בביקור בבית הקברות העתיק של הקראים.
נצא צפונה לעיר השנייה בגודלה קובנה. את הסיור בקובנה נתחיל בתצפית על העיר בגבעה על שמו של הסופר אברהם מאפו, כאן הוא ישב וקיבל את השראתו לסיפוריו. מתחת לגבעה זו, עומד בית הקברות היהודי החדש, לכאן העבירו את האוהל של ר‘ יצחק אלחנן ספקטור וגם את קברו של הרב שפירא, רבה האחרון של קובנה. ניסע לשכונת סלבודקה, כאן היה הגטו היהודי לפני שהיהודים הוצאו להורג ב``פורט התשיעי``, כאן גם הוקמה הישיבה הליטאית הראשונה אחרי הישיבה של ר‘ חיים בוולוזין. נבקר בבית הכנסת המפואר שנשאר במקום ואולי נספיק להצטרף לתפילת מנחה-מעריב עם זקני הקהילה. ניסע למלון להתארגן נצא למסעדה לאכול ארוחת ערב. לאחר ארוחת הערב נטייל להנאתנו ב- Laisves aleja  המדרחוב המפורסם בו נהגו להיפגש עשירי יהדות קובנה.

יום שני י` בתמוז תשע``ב 30.6.12
לאחר ארוחת בוקר לפני שנצא מהעיר  נערוך סיור ב``פורט התשיעי``, המצודה ששימשה מחנה מעצר ומקום הירצחם של יהודי קובנה בשואה. במצודה נבקר במוזיאון ונתרשם מגודל המבצר ומבואותיו. לסיום נערוך טכס התייחדות קצר ליד האנדרטה הגדולה והמרשימה.
מכאן נמשיך מערבה בנסיעה של כשעתיים לעיר הנמל קלייפדה, שנקראה בעבר ממל. נסע למרכז היהודי, נראה את קיר המצבות שנאספו לאחר השואה ובית הכנסת המקומי. נחזור בטיול רגלי למלון דרך מרכז העיר. .לאחר שנתארגן במלון נצא למסעדה לארוחת ערב.

יום שלישי יא` בתמוז תשע``ב 1.7.12
לאחר ארוחת בוקר,  נעלה על מעבורת שתוביל אותנו לחצי האי נרינגה, אתר נופש מהידועים ביותר בצפון אירופה. לאחר שנתרשם מנופיו הייחודיים של המקום, וב``יער המכשפות`` בכפר ג`ודגנט, נשוב במעבורת לקלייפדה.   נצא מזרחה בכביש הצפוני של ליטא לכוון העיר טלז ונעבור דרך העיירה פלונגיאן, בה הנציח חרש יהודי את הקהילה שנכחדה בשואה, אם יתמזל מזלנו ניפגש גם עם חרש העץ, יליד המקום. בטלז נבקר בשרידי הקהילה היהודית ובמיוחד בישיבה הגדולה שעדיין עומדת
מכאן ניסע לריגה  נאכל ארוחת ערב ונטוס חזרה, כשאנו עמוסים חוויות ורשמים רבים.

ייתכנו שינויים במסלול, טל``ח

• מחיר המסע 1390 יורו, תוספת לאדם בחדר לבד 260 יורו.

המחיר כולל :
• -  טיסה מתל אביב לריגה ומריגה לתל אביב.
• -  מיסי נמל בטחון ודלק
• -  סיורים מודרכים בלוויית מדריך מקומי דובר עברית.
• -  ביקורים וכניסות לאתרים המפורטים במסלול.
• -  8 לילות אירוח בבתי מלון בדרגת תיירות טובה.
• -  לינה בוילנה בסמוך לבית הכנסת.
• -  כלכלה: כל ימי הטיול מבוססים על חצי פנסיון (ארוחת ערב על בסיס דגים, ירקות ופירות,
•     ארוחות שבת בשריות). מים מינראליים בדרך.       
• -  אוטובוס תיירים ממוזג וצמוד.
• -  מדריכים ישראליים מומחים.
•       -  דמי רישום ובטוח ביטול.
• - ויזה לבלארוס
 
המחיר אינו כולל:
• הוצאת דרכון  (יש להצטייד בדרכון בר תוקף לחצי שנה לפחות מיום היציאה לטיול)
•       בטוח רפואי ובטוח מטען
•       טיפים
• הוצאות אישיות וארוחות שאינן מפורטות בתוכנית.
• דמי ביטול:
עד 30 יום לפני היציאה יוחזר כל הסכום ששולם למעט דמי טיפול (75 $ לאדם).

• המקומות הפנויים יינתנו על פי הכלל ``כל הקודם זוכה``.
• אפשרות לביקור שורשים
• משתתפים שירצו לשלב בסיור ביקור שורשים חייבים להודיע זאת מראש לצורך תיאום, המעוניינים יוכלו לקבל עזרה בארגון הנסיעה הפרטית שתעשה על חשבון הנוסע.

לפרטים ורישום נא לפנות לעקיבא סלע מנהל האתר     טל. 050-5287379   

או  ``שי בר אילן`` -03-9224410,
לדף הקודם
RSS