להתקשרות מהירה

קהילות

מחקרים בנושא היהודים , השפה האידיש והשואה בליטא - פרופ דוד כץ.
בקרו במרכז לידות ליטא ע"ש סולי ילין בבית התפוצות
באטלס נתונים, מפות, תמונות ודרכי הגעה לכל המקומות בליטא בהם חיו יהודים ערב מלחמת העולם השנייה
רשימת הקהילות היהודיות בליטא וכתובותיהן
וילקומיר, הינה עיר מחוז במזרח ליטא, דרכה הצטלבו דרכי מסחר חשובות: מוורשה לסנט-פטרבורג ומוילנה לריגה ולטאלין.
הנהר העובר דרכה שימש גם הוא להובלת סחורות, לכן העיר נהפכה מהר מאוד למרכז מסחרי חשוב. מטבע הדברים, הגיעו לוילקומיר יהודים רבים שעסקו גם כן במסחר. יהודי וילקומיר היו ידועים בליטא כחסרי אמצעים. וילקומיר שימשה במשך שנים רבות כמרכז תורני בליטא. הישיבה שפעלה בה העמידה מאות תלמידי חכמים שהיו פזורים בכל ליטא ובסביבתה. יהודי וילקומיר היו ידועים כחרדים-קנאים שנלחמו נגד ההשכלה.
עיר של מסורת היא וילנה. לא רק קירות של בתי המדרשות .. ספוגים עמלה של תורה .. – כל בני וילנה חדורים רוחה של תורה ... וילנה היא מרכז לתורה ולחכמה, וילנה היא עירם של הגאון, והיא גם עירם של "אבות ההשכלה". .. בן ציון דינור
בצורה מיוחדת נתגלה היופי הגנוז של וילנה, היופי הטמון ביהודיה העניים והפשוטים...
למה אדמה אותך וילנה, קהילה יהודית קדושה? כל יהודי דף גמרא, פרק תהלים, שיר בטחון וצער, ואנו לא יודעים מה טוב היה לנו... אברהם יהושע השל
ז'גר הוא אחד הישובים הקדומים בליטא. גם היישוב היהודי בז'גר היה מהקדומים שבליטא. העיירה ז'גר הייתה ידועה כעיר של תורה, העמידה אנשי מדע ומסחר שהטביעו את חותמם בכל ליטא.
טלז היא אחת הערים העתיקות בליטא, שוכנת בצפון מערב ליטא, עיר קטנה, מכניסת אורחים לבבית. ליהודים חשובה טלז בגלל הישיבה שהייתה בה, ישיבת טלז הייתה אחת משלושת הישיבות הגדולות בליטא. טלז שימשה מרכז ליהדות החרדית לכל האזור.
יורבורג שוכנת במערב ליטא על גדות נהר הניימן, ליד הגבול עם קלינגרד.קרבתה לגבול השפיעה על תרבותה ואורח חייה. מיקומה גרם גם להתיישבות יהודית מוקדמת, יחסית. ב-1790 נבנה בעיר אחד מבתי הכנסת הגדולים והמפוארים מעץ. בית הכנסת נהרס ע"י יהודי המקום בפקודת הגרמנים שנכנסו לעיר ב-1941.
ינובה נמצאת על שתי גדותיו של נהר ויליה בליטאית נריס Neris, במרחק 30 ק"מ מצפון מזרח לעיר המחוז קובנה. ינובה העיר התשיעית בגודלה בליטא. העיר נמצאת במרכז ליטא, מסילות הברזל והכבישים שעוברים דרכה מחברים אותה כמעט לכל מקום בליטא ובארצות השכנות. ינובה מוקפת גבעות, יערות ושדות מוריקים – בקיצור נוף יפה שמשך אליו עשרות אלפי תושבים.
פוניבז' היא אחת הערים הגדולות בליטא, נמצאת על אם הדרך בין ליטא ולטביה. העיר בליטא מזוהה במיוחד, בין היהודים עם הישיבה הגדולה שהייתה שם בתחילת המאה ה-20, בראשותו של הרב כהנמן ששימש גם כרב העיר וכנציג בפרלמנט הליטאי מספר שנים. בניין הישיבה עומד עד היום במרכז העיר. כיום נמצאת קהילה יהודית קטנה בפוניבז'.
RSS