דף הבית>>סיורים>>סיורים עפ"י נושאים>>סיור חווייתי בעקבות התרבות היהודית בבלארוס

סיורים עפ"י נושאים

בס"ד                                                                                        

 

בלארוס בחמישה ימים מרוכזים

                 סיור חווייתי בעקבות מורשת התרבות

       היהודית ברוסיה הלבנה (בלארוס)

סיור בערים ובעיירות יהודיות בבלרוס

    הסיור יתקיים ב- י"ט– כ"ג בחשון תשע"ט (28/10-1/11/18)

בהדרכת: עקיבא סלע מנהל המרכז "מירושלים לליטא"

 

יום ראשון    תל אביב - מינסק

לאחר הנחיתה ניסע לסיור בעיר.

התחנה הראשונה - ביקור בעיר העתיקה המשוחזרת, נחפש שם את שרידי הקהילה היהודית העתיקה שגרה כאן בעבר ונצפה על הנהר החוצה את מרכז העיר וחצי האי שבו עם האנדרטה שעליה.

מכאן ניסע למלון להתארגנות, ונצא אחר הצהרים לסיור באתרים היהודיים. נבקר בעיר העתיקה ובגטו היהודי, מהגדולים שבאירופה, נספר את סיפורם של היהודים בגטו ונסיים בהליכה בתוואי של מצעד המוות של הקבוצה האחרונה של יהודי הגטו עד לבורות הרצח לידם הוקמה אנדרטת "ימה" המרשימה.

נחזור לארוחת ערב וללינה במלון.

 

יום שני  -  מינסק –- וולוז'ין – ראדין - גרודנה

לאחר ארוחת בוקר  נצא מערבה לכוון וולוז'ין. וולוז'ין, העיר שבה הוקמה הישיבה הליטאית הראשונה על ידי רבה של וולוז'ין, ר' חיים. בישיבה זו, שהבניין שלה עומד עדיין, למד גם ח.נ.ביאליק ועליה הוא כתב את שיר "המתמיד", נפקוד את בית הקברות היהודי וליד קברו של ר' חיים נרחיב על תורתו וספריו. לאחר סיור קצר בוולוז'ין, נספר על יהודי וולוז'ין בשואה אלה שנרצחו ואלה שברחו ליערות והצטרפו לפרטיזנים. נצא מהעיר ונמשיך לכוון ראדין, עיירה קטנה בה ישב ה"חפץ חיים". בביקור בראדין נראה עיירה אוטנטית על בארות המים והבתים כפי שהיו לפני למעלה מ-100- שנים. נבקר באולם הישיבה – בית מדרשו של ה"חפץ חיים", נפקוד את קברו ששופץ לאחרונה, בבית העלמין הזה גם נקברו חיים תושבי ראדין והסביבה על ידי הגרמנים ועוזריהם. מכאן נמשיך מערבה לגרודנה, בדרך נתעכב ליד בית כנסת גדול המשמש כיום כשוק מקומי. נתמקם במלון במרכז העיר העתיקה של גרודנה, ונצא לארוחת ערב שהוכנה על ידי בית חב"ד במקום.

 

 

יום שלישי – גרודנה

לאחר ארוחת בוקר בחב"ד נתחיל  את הסיור בעיר בבית הכנסת הגדול שעומד בתפארתו ומשופץ בימים אלה. נסייר בגטו היהודי, נעצור ליד שער הגטו, נספר את סיפורו,  נמשיך ונעבור ליד המבנה הסמוך, בית ספר "יבנה", בית ספר "תרבות ובית כנסת נוסף המשמש כיום כמרכז ספורט.  בעבר היו  בעיר 2 בתי קברות – הישן והחדש, על בית הקברות הישן נבנה אצטדיון גדול ולידו הוקמה אנדרטה לזכר יהודי גרודנה, כאן נספר על יהדות גרודנה בתפארתה. נעבור לרובע פארשטאט, שהוא מעבר לנהר,  שם נותר בית העלמין העתיק,בו טמונים ר' שמעון שקופ, ראש הישיבה בגרודנה ואלכסנדר זיסקינד,בעל יסוד ושורש העבודה.  נבקר בחצר בית הספר תרבות ובעוד כמה מבני ציבור שנשארו ונחזור לבית חב"ד לארוחת ערב.

 

יום רביעי – גרודנה – סלונים – נובורדוק – מיר - מינסק

לאחר ארוחת בוקר בחב"ד נצא בדרכנו לתחנה הראשונה שלנו העיר סלונים.                     סלונים, עיר במערב בלרוס, ממנה יצאה חסידות סלונים הנחשבת לאחד הזרמים הידועים והייחודיים שבתנועת החסידות. נסייר בעיר ונראה את הככר הגדולה שמסביבה עמדו מבני הציבור של הקהילה, בית הכנסת הגדול ,נמשיך לתחנת מכבי האש ולידה בית הספר ובית כנסת של המזרחי, בית החולים היהודי הממשיך לשמש גם כיום כבית חולים נמשיך בתצפית על הגטו מעבר הנהר, ונסיים בביקור בבית העלמין היהודי. כאן נמצא אהל האדמור"ים הראשונים של חסידות סלונים.  נצא מהעיר לכוון נובורדוק. בדרך כבר נתחיל בסיפור חייהם של הפרטיזנים שחיו באזור – במיוחד קבוצת האחים ביילסקי , מה מייחד קבוצה זו, ומה היה הויכוח האידיאולוגי בין קבוצות הפרטיזנים. ניכנס לאחד היערות שבסביבה בו חיו הפרטיזנים של האחים ביילסקי בזמלנקות.  נגיע לעירה נובורדוק. נספר את סיפורם של יהודי העיר, נבקר במוזיאון שהוקם בתוך הגטו היהודי, בעזרתה של הגב' תמרה וירשצקייה שפעלה לבניית המוזיאון. נצפה במנהרת הבריחה. נעבור בככר העיר, מרכז החיים היהודי במקום, בו עמדו בתי הכנסת והישיבה. בסמוך  מוזיאון לזכרו של אדם מיצקביץ שחי בנובורדוק. משם נמשיך לעיירה מיר, שמה של העיירה נודע בעולם היהודי בזכות הישיבה שפעלה במקום משנת 1815 ועד לכניסת הנאצים ב-1939, כאשר בית הישיבה נהפך לקולנוע (כיום הוא סניף דואר), במיר נצפה במה שנשאר מהעיירה היהודית, מבני בתי הכנסת ותלמוד תורה, נחלוף ליד המנזר ונספר את סיפור הגטו והבריחה , נעבור בבורות הרצח, בבית העלמין היהודי במקום בו קבור ר' ירוחם, משגיח הישיבה המיתולוגי,  נצפה במבצר, טירת רדזוויל, ואם יהיה פתוח, נכנס לבקר במוזיאון שבמקום. נמשיך את דרכנו מזרחה לכוון מינסק. כאן נאכל ארוחת ערב ונלך לנוח לקראת היום האחרון.

 

יום חמישימינסק - חאטין – ת"א

היום נשלים את הסיור במינסק, עיר הבירה של בלארוס, עיר שמתגוררים בה קרוב לשני מליון תושבים.  ניסע  למרכז העיר לצפות בככרות הגדולות  ובבתיה המרשימים , נעלה על גג הספריה הלאומית, בית במבנה מיוחד, הבולט בכל שטח העיר. מגג הספריה נוכל לצפות במבט פנורמי על כל חלקי העיר הגדולה.ואם יוותר לנו זמן , ניכנס להתרשם באחד מהקניונים הגדולים.

מכאן נצא לכוון שדה התעופה בדרך נעבור בחאטין. כפר שנהרס ונשרף ע"י הגרמנים, כנקמה על רצח אחד הקצינים, כאן נרחיב את הסיפור על הפרטיזנים הרוסים, ונבקר ב"בית הקברות לכפרים" המנציח באנדרטאות מרשימות את בתי הכפר של חאטין ועוד 185 כפרים נוספים שנשרפו ע"י הגרמנים כנקמה על פעולות הפרטיזנים.

 נמשיך בדרכנו לשדה התעופה לחזור ארצה עייפים אך מלאי חוויות.

 

מחיר המסע: 1350 דולר לאדם בחדר זוגי. (תוספת ליחיד בחדר  240 דולר)

המחיר כולל:

·         טיסות סדירות מתל אביב למינסק וחזרה.

·         4 לילות אירוח בבתי מלון בדרגת תיירות גבוהה.

·         ארוחות בוקר וערב כשרות למהדרין, סנדביצ'ים בצהרים, מים מינראליים בדרך.

·         אוטובוס תיירים ממוזג וצמוד.

·         מדריך ישראלי מומחה , מדריך נוסף דובר עברית..

 

פרטים: 050-5287379 (עקיבא)

הרשמה:  054-8008112 (דרכיה טורס)


 

לדף הקודםלדף הבא
RSS